OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 4 listopada 2018

Wystawa prac kobiecych w Jaśle - artykuł prasowy z roku 1912.


Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.


Wystawa prac kobiecych w Jaśle.


         W obecnych warunkach ekonomicznych i społecznych kobieta nie może zadowolić się tylko szczytną misyą matki, wychowawczyni, gospodyni. Praca jej zdobywa obecnie coraz szerszy teren działalności na niwie przemysłu i wytwórczości krajowej, a jest ważnym czynnikiem w ogólnym dorobku bogactwa narodowego.































            Niezmiernie pouczającym przeglądem działalności kobiet na polu krajowej wytwórczości była urządzona niedawno w Jaśle pierwsza wystawa prac i robót kobiecych, która powiodła się pod każdym względem znakomicie. Nadesłano na wystawę okazy z Drohobycza, Gorlic, Krakowa, Lwowa, Rzeszowa i Sanoka, jakkolwiek była to wystawa powiatu jasielskiego. Uczestniczyły w niej wszystkie klasy i stany społeczne, a obesłały ją licznymi okazami kobiece szkoły krajowe, gminne i prywatne, wieśniacze, ochronki, stowarzyszenia kobiece, wreszcie wieśniacze zakłady wytwórcze.
            Produkcye włościanek, nadesłane na wystawę świadczyły o wysokiej już kulturze ich i smaku.
            Na wystawie znalazły się najrozmaitsze rodzaje wytwórczości kobiecej, a więc koronki, hafty, bielizna, ubrania, kilimy, gorsety, gobeliny, ornaty oraz różne przedmioty z zakresu sztuki stosowanej (wyroby w materyi, drzewie, metalu i szkle).
            Wystawa zainteresowała szerszy ogół i cieszyła się wielką frekwencyą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza