.

.

PRZERWA WAKACYJNA

Przerwa wakacyjna. Na kolejny nowy post na naszym blogu zapraszamy już w niedzielę 2 września. Za to cały czas niezmiennie zapraszamy na naszą stronę na facebooka, gdzie bez przerwy wakacyjnej publikujemy ciekawostki historyczne.

Śledź nowe posty

piątek, 22 sierpnia 2014

Kamieniarstwo

Kamieniarstwo na Łemkowszczyźnie posiada bardzo starą tradycję. Jedną z najwcześniejszych wzmianek, dowodzących niezbicie istnienia kamieniarstwa na omawianym terenie, jest zapis z 1667 roku w księdze miejskiej Jaślisk. Jednym z najpoważniejszych ośrodków ludowego kamieniarstwa na terenie Polski była do niedawna wieś Bartne, w powiecie gorlickim, wraz z kilkoma pobliskimi wioskami. Brak wiadomości historycznych nie pozwala nam ustalić, kiedy w Bartnem i wsiach okolicznych zapoczątkowane zostało rzemiosło kamieniarskie. Tradycja miejscowa wiąże je z momentem powstania wsi, którą według podania założyli przed mniej więcej 300 laty przybysze z niezbyt odległej Jasionki. . Tymi najstarszymi osadnikami i założycielami Bartnego mieli być według jednej wersji – niejacy Boroszowicz i Sobin, według innej – przodkowie Hnatowyczów, Dutkanyczów, Bykanyczów i Pidbereźniaków, których rody dotrwały w Bartnem, do czasów przesiedleń dokonanych na terenie Łemkowszczyzny w okresie okupacji i po zakończeniu II wojny światowej. Wśród miejscowości w których uprawiane było rzemiosło kamieniarskie, w najbliższym sąsiedztwie Bartnego znajdowały się Bodaki, Przegonina i Pstrążne. Wytwarzano tutaj głównie przedmioty użytkowe takie jak koła młyńskie oraz do żaren, brusy, a winnych mniej znaczących ośrodkach jak Wapienne i Folusz – również osełki oraz przetwarzano kamień do różnych celów budowlanych.

Innym niezmiernie ciekawym zagadnieniem związanym z twórczością artystów- kamieniarzy na terenach łemkowszczyzny, są często tu spotykane, pięknie wplecione w miejscowy krajobraz liczne kamienne kapliczki i krzyże. Obiekty te zaliczane są do tzw. Małych form architektury sakralnej.

1 komentarz:

  1. kamieniarstwo to piekna sztuka która naprawde może zachwycać.

    OdpowiedzUsuń